Když je klukovi patnáct let, mívá obvykle různé poblémy - třeba si už tak nerozumí se svým otcem a dostává se s ním stále častěji do konfliktů, uvažuje o svém budoucím povolání, a v cestě mu stojí řada překážek, poprvé se zamiluje, a třeba to zrovna vůbec nevyjde. Už to všechno mu stačí vydatně zamotat hlavu. A když je takovému klukovi patnáct právě v době, kdy vrcholí světová hospodářská krize - tak jako Joshovi Grondowskému z Chicaga -, všechny problémy jsou ještě tíživější a hrozivě jich přibývá.
Počátkem třicátých let patří Chicago k americkým průmyslovým městům nejhůře postiženým krizí - na každém kroku je tu nezaměstnanost, bída a hlad. Josh se svým přítelem Howiem a mladším bratřem Joeym chtějí řešit své nesnáze útěkem z domova. Někde v té obrovské Americe přece musí čekat práce pro mladé nadané hudebníky, klavíristu, bendžistu a zpěváka. Přes tisíc kilometrů dobrodružné a strastiplné pousti pěšky i autostopem z Chicaga až do jižních států překonají oba bratři, než se jim nakonec podaří aspoň načas sehnat zaměstnání v lunaparku. Na své cesté potkávají přepestrou směsici lidí: nezaměstnané, kteří se potulují tak jako oni a rozdělují se s nimi o to málo, co zrovna mají, i partu výrostků, kteří je naopak okradou o vše, dobré lidi, kteří jim podle svých sil a možností pomáhají, i obchodníka, který je při nákupu ošidí o těžce vydělané peníze, chvástavého pašeráka i laskavého šoféra, který se jich ujímá jako vlastních synů, dobrosrdečné komediany i podnikavého restauratéra, který si dělá reklamu z jejich těžkého osudu.
Zvládnout potíže této nebezpečné cesty, přežít nepředsavitelné útrapy při návratu a kromě těchto vnějších překážek překonat i sám sebe a naučit se rozumět ostatním - to chce opravdového a zralého člověka. A toto je právě kniha o dospívání a vnitřním zrání patnáctilétého Joshe.